Історія – Благодійний Віденський Бал

Століття вишуканості. Його величність випадок в історії

Імператор Франц-Йосиф загнав коня, поспішаючи до нареченої. Високоосвічений, розумний, він був поліглотом і дуже організованою відповідально особистістю. З військовою виправкою. Все у житті монарха було передбачено заздалегідь, вивірено – кава о четвертій ранку, десять годин щодня за державними справами. Все прогнозовано, але не цього разу. Він побачив молодшу сестру своєї нареченої, сором’язливу Єлизавету, і… саме 16-річна Сісі (так принцесу звали у родині) стала імператрицею Австрії. Це були нелегкі часи для великої імперії – війни та соціальні потрясіння, суперечності на національному грунті… Тим не менше, монарша родина віддавала шану класичним традиціям і багато років опікувалась вишуканими аристократичними віденськими балами. Поки не сталася трагедія у королівській родині – імператриця загинула від нападу анархіста. Імператор важко пережив втрату, саме тоді він і відмінив придворні бали. Відтоді віденський бал став класичним оперним балом з його нинішніми традиціями.

Маємо рівно сто сорок років класичних традицій унікального культурного явища Європи – Віденський бал є культурною спадщиною світового масштабу. Так, 2017 рік – є ювілейним, стосороковим.

А чим був би бал у Відні без Йоганна Штрауса-молодшого, короля вальсу?

Історія генія теж багата на поневіряння та випробування. На початку кар’єри його переслідував за блискучий талант рідний батько – впливовий придворний композитор. Що це було – заздрість? ненависть? Справедливості заради треба визнати, що згодом у родині запанував мир, бо Штраус-син був благородною незлостивою людиною. Але факт залишається фактом: поки Штраус-старший кланявся короні, молодший грав Марсельєзу. Дарма, таланту все пробачають навіть монархи – і тепер віденський бал завжди має вибір зі 168 вальсів генія.

Європейська еліта і звичайні громадяни. усі вміли танцювати вальс.

Це об’єднувало Європу, навіть у важкі воєнні та повоєнні часи. Кілька століть поспіль.

І дивно, проте, ще один королівський факт – мов школяр-першокласник вчився вальсу грізний імператор Наполеон, коли залицявся до австрійської принцеси.

Отже, перший великий Оперний бал відбувся 11 грудня 1877 року, тоді Едуард Штраус, молодший брат короля вальсу, диригував оркестром. Відмінною особливістю нового балу стало те, що дами обов’язково повинні були прикривати масками свої обличчя, і вибір пари був за дамою.

Сценарій віденського балу зберігся незмінним з 1935 року – відтоді величні класичні традиції та консервативні канони, що сформувалися, є непорушними. Це єдиний бал у світі, який проводиться з генеральною репетицією напередодні.

Бал завжди відкривають пари дебютантів. І дебютантом можна стати лише раз у житті. До речі, єдина новація все ж була – з 2001 року дебютантом може стати людина з обмеженими можливостями. Коли це відбулося уперше, за участі саме цієї категорії дебютантів було поставлено хореографічний номер на роликах.

В Україні перший віденський бал відбувся у 2005 році. Наша країна стала першою на пострадянських теренах, яка провела такий відповідальний міжнародний захід за європейськими канонами – Росія й досі собі не пробачила, що поступилася нам. Але це все вже історія.

А ми продовжуємо підтримувати спільні європейські цінності сьогодні.

Сподіваємось, ви з нами.

До початку залишилось:

00

Днів


00

Годин


00

Хвилин


00

Секунд


Придбати квитки
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ВНЕСОК